Biszkopt

Biszkopt | kot egzotyczny | stan po urazie pyska w młodym wieku


Biszkopt w młodym wieku doznał przykrego urazu pyska, co wpłynęło na jej wzrost i rysy. Estetyczny wygląd nigdy nie był dla właścicieli problemem, natomiast z czasem zaczęli się słusznie zastanawiać, czy przesunięcie zębów nie jest powodem do dyskomfortu.
Na konsultacji stomatologicznej szybko okazało się, że lewy kieł szczeki jest cofnięty w podniebienie (wgłębiony) a jego korona wbijała się w miękkie struktury podstawy jamy ustnej. Lewy kieł żuchwy wysunięty był zupełnie poza obrys warg, co było przyczyną jego przesuszenia i nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego. W jamie ustnej zaobserwowano również przetrwały przedtrzonowiec mleczny — co wbrew pozorom nie jest tak częstym schorzeniem u kotów, jak u psów. Wnikliwe badanie kliniczne oraz kontrola wyników krwi wskazały również na początki przewlekłej choroby nerek.
Zdecydowaliśmy się na p​e​łn​ą​ ekstrakcję ​(usunięcie) ​zębów chorych. Należy pamiętać, że koty krótkoczaszkowe (w tym egzotyczne czy persy), maja większą tendencję do schorzeń w obrębie jamy ustnej, dlatego wymagają częstszych interwencji i szczególnej pielęgnacji.
Dzisiaj Biszkopt czuje się znacznie lepiej, a przede wszystkim ma większy apetyt. Właścicielka dzielnie szczotkuje mu zęby, więc liczymy, że kolejny zabieg​ długo​ nie będzie potrzebny.