SpecVet jest przychodnią specjalizującą się w nefrologii i urologii. Nasi specjaliści konsultują skomplikowane przypadki pacjentów z całej Polski. Dzięki szerokiemu zapleczu diagnostycznemu wszystkie niezbędne badania wykonujemy na miejscu. Pozwala to na postawienie właściwej diagnozy i natychmiastowe wdrożenie terapii. U pacjentów z ostrą chorobą nerek w fazie bezmoczu lub skąpomoczu przeprowadzamy hemodializy, będące formą terapii nerkozastępczej. W przypadkach ostrej niewydolności nerek na skutek powikłań chorób odkleszczowych lub zatruć odpowiednio szybko wdrożona dializa jest często jedyną szansą na powrót do zdrowia. W diagnostyce wykorzystujemy najwyższej jakości aparaturę RTG i USG, cystografię, urografię, min. dożylną. Rutynowo wykonujemy cystocentezę, tzn pobranie próbki moczu przez punkcję bezpośrednio z pęcherza. Jest to procedura umożliwiająca pobranie moczu do badania z wyeliminowaniem zanieczyszczeń, dzięki czemu możliwe jest wykonanie pełnego badania moczu z posiewem bakteriologicznym i antybiogramem.
-
Choroba nerek a układ pokarmowy
więcejPrzewlekłej chorobie nerek (PCHN) i ostremu uszkodzeniu nerek często towarzyszą inne zaburzenia, wtórnie do choroby nerek. Przede wszystkim są to objawy ze strony układu pokarmowego ale też — bardzo ważna i pogarszająca stan pacjenta — niedokrwistość.
Stenty moczowodów u kotów
więcejZabiegi na moczowodach u kotów należą do niezwykle trudnych, przede wszystkim za sprawą niewielkiej średnicy światła moczowodu, która u zdrowego zwierzęcia wynosi ok. 0,4 mm. Dlatego klasyczne zabiegi nie są rutynowo wykonywane u kotów ze względu na ryzyko powstania blizny oraz niedrożności.
Fakty i mity o preparatach probiotycznych
więcejAzodyl jest preparatem (nie lekiem!) zaliczanym do probiotyków. W jego skład wchodzą trzy ureazo dodatnie, probiotyczne szczepy bakterii nazwane przez laboratorium Kibow Biotech — Kibow Biotics®*, które aktywnie wykorzystują toksyny mocznicowe znajdujące się w jelitach zwierząt z upośledzoną funkcją nerek.
Zapalenie pęcherza moczowego u zwierząt — wywiad z lek. wet. Agnieszką Neska-Suszyńską
więcejZapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z naszą doktor Agnieszką Neska-Suszyńską, która w krótkim wywiadzie przedstawiła najczęstsze problemy psów i kotów związane z pęcherzem moczowym.
Podstawowe informacje na temat przewlekłej choroby nerek (PChN)
więcejKlasyfikacja przewlekłej choroby nerek (wg IRIS — International Renal Interest Society) powstała w celu: jednolitej diagnostyki przewlekłej choroby nerek, spójnej komunikacji między lekarzami weterynarii oraz opiekunami zwierząt, ustalenia odpowiedniego do stadium choroby postępowania terapeutycznego,
Hemodializa — pacjenci
więcejOpis przypadku 1: ALFA to 7‑letnia sunia rasy labrador retriever skierowana do naszej przychodni z powodu trwającej od dwóch dni anurii. Zdiagnozowano u niej babeszjozę, której powikłaniem było ostre uszkodzenie nerek i bezmocz. W wyniku tego doszło do ostrej azotemii i mocznicy.
Hemodializa — informacje ogólne
więcejNa czym polega zabieg hemodializy? Hemodializa polega na oczyszczeniu krwi z toksyn mocznicowych, wyrównaniu gospodarki kwasowo-zasadowej i elektrolitowej organizmu oraz usunięciu z organizmu nadmiaru płynów.
Cystocenteza
więcejCystocenteza jest zabiegiem polegającym na nakłuciu (punkcji) pęcherza moczowego. Stanowi najbardziej wartościową diagnostycznie metodę pobrania moczu do badań laboratoryjnych. Pozostałymi sposobami są: bezpośrednie złapanie moczu ze strumienia do jałowego pojemnika,
Urografia dożylna
więcejUrografia dożylna to jedna z metod obrazowania układu moczowego. Polega ona na przeprowadzeniu badania radiologicznego po dożylnym podaniu środka kontrastującego. Badanie to wykonywane jest w celu oceny wielkości, kształtu oraz położenia nerek i moczowodów.
Hemodializa psa i kota — wskazania
więcejHemodializa psa i kota znajduje zastosowanie w następujących przypadkach: 1. Ostra mocznica niereagująca na płynoterapię dożylną i leczenie farmakologiczne U psów jej częstymi przyczynami są: toksyczne uszkodzenie nerek, czynniki zakaźne (np. babeszjoza, leptospiroza), ciężkie choroby ogólnoustrojowe, śródmiąższowe zapalenie nerek bądź zapalenie kłębuszków nerkowych,