Szczurek

Szczurek | dwunastoletnia kotka rasy europejskiej | ostre uszkodzenie nerek i przewlekła choroba nerek

Szczurek na pierwszej wizycie

Szczurek na pierwszej wizycie

Szczurek w lutym została poddana zabiegowi mastektomii ze względu na obecność guzów listwy mlecznej. Podczas zabiegu doszło do znacznego wychłodzenia organizmu i w następstwie do problemów z wybudzeniem kotki z narkozy. W kontrolnym badaniu krwi przed zabiegiem wyniki plasowały się w granicach referencyjnych. Po zabiegu kreatynina skoczyła do wartości 15,1 mg/dl a mocznik do 526 mg/dl. Koteczka była leczona, mimo to jej stan z dnia na dzień był coraz gorszy.

Kotka trafiła do nas ponad miesiąc po zabiegu. Była wychudzona (masa ciała wynosiła 1,7 kilograma!), bardzo odwodniona, wychłodzona (temperatura ciała — 36,6 st. C), blada, z bardzo silnym zapachem amoniaku z pyszczka. Ledwo trzymała się na nogach, zdarzały się także ataki padaczkowe. Kotka nie miała apetytu, męczyły ją wymioty a z powodu silnego odwodnienia także zaparcia.

Po przestudiowaniu historii choroby, badaniu klinicznym i badaniu ultrasonograficznym nerek postawiliśmy diagnozę — ostre uszkodzenie nerek (prawdopodobnie w wyniku niedokrwienia nerek podczas przebytej narkozy).

Szczurek po kilku dniach terapii

Szczurek po kilku dniach terapii

Już po dwóch dniach zastosowanego leczenia Szczurek poczuła się lepiej i nastąpił spadek parametrów nerkowych. Koteczka zaczęła jeść, temperatura ciała wróciła do normy, wyrównała się gospodarka kwasowo-zasadowa i elektrolitowa organizmu. Szczurek ujawniła nam również swój bojowy charakter. 🙂

Z biegiem czasu nerki Szczurki uległy przebudowie i ostre uszkodzenie nerek przeszło u niej w przewlekłą chorobę nerek. Kotka do końca życia musi pozostać na diecie niskobiałkowej i otrzymywać leki ograniczające objawy mocznicowe. Na chwilę obecną koteczka czuje się bardzo dobrze. Z dnia na dzień rośnie w siłę, przez co jej współpraca z opiekunami staje się coraz trudniejsza. 🙂