Lara

Lara | pięciomiesięczna suczka rasy Border Collie | leptospiroza

Lara to pięciomiesięczna suczka rasy Border Collie, u której została zdiagnozowana leptospiroza — choroba wielonarządowa, o ciężkim przebiegu. Niestety zbyt często kończy się zgonem zwierzęcia, nawet po wprowadzeniu celowanego leczenia!
U młodziutkiej Lary choroba rozwinęła się w zatrważającym tempie, powodując ostre uszkodzenie nerek i wątroby. Do Przychodni SpecVet trafiła będąc już w fazie bezmoczu (całkowite zatrzymanie moczu), utrzymującego się od około doby. Lara była osowiała i bardzo osłabiona. Błony śluzowe szczeniaka były intensywnie zażółcone, parametry nerkowe i wątrobowe znacznie przekroczone, a kończyny i kufa obrzęknięte.

Po przeprowadzeniu wywiadu z właścicielką i badaniu klinicznym jasne było, że jedynym ratunkiem dla Lary jest przeprowadzenie zabiegów hemodializy. W przypadku potwierdzenia bezmoczu, terapia oparta wyłącznie na podawaniu płynów może doprowadzić do obrzęku narządów wewnętrznych i śmierci!

Pierwszy zabieg hemodializy, jak i dwa kolejne, nie należały do najłatwiejszych. Pacjentka wymagała szczególnej uwagi i monitoringu ze względu na swoją chorobę i ogromne ryzyko wystąpienia krwawienia, w tym do płuc. Po pierwszej dializie nastąpił gwałtowny spadek hematokrytu, a Larę zaczęły męczyć silne, krwawe wymioty i smolista biegunka, co sugerowało krwawienie do przewodu pokarmowego. Po drugiej hemodializie i transfuzji krwi nastąpił upragniony przełom: krwawienie ustało, a nerki Lary wznowiły pracę, dzięki czemu możliwe stało się wprowadzenie płynoterapii. 

Niestety, zabiegi hemodializy nie mogły wpłynąć na stan wątroby Lary, której wydolność z dnia na dzień była coraz mniejsza. 


Dopiero intensywna płynoterapia i czas przyniosły wyczekiwane efekty. Organizm Lary zaczął się regenerować, a szczeniakowi wróciły chęci do życia i walki. Parametry nerkowe wróciły do normy, a Pacjentka ma coraz więcej siły na psoty. Przed nią jeszcze leczenie wspomagające regenerację wątroby, ale jesteśmy pewni, że to dzielne psie dziecko przy wsparciu Kochającej Rodziny i z tym sobie poradzi i będzie się cieszyć długim życiem w Zdrowiu 🙂

Uwielbiamy takie szczęśliwe zakończenia!

Roczna Lara | zdjęcie nadesłane przez jej Opiekunów