Bejli

Bejli | trzyletni Cavalier King Charles Spaniel |dysplazja nerek


Bejli pierwszy raz pojawił się w naszej przychodzi w kwietniu 2020 r. Był wtedy odwodniony, silnie zanemizowany, a wyniki parametrów obrazujących funkcje nerek były znacznie powyżej norm. W badaniu ultrasonograficznym obraz wskazywał na ostry stan zapalny nerek. Widoczne były również zmiany, które (biorąc również pod uwagę wiek i historię leczenia) wskazywały na dysplazję nerek. Ostateczną diagnozę tego schorzenia stawia się na podstawie badania histopatologicznego bioptatu
nerki.

Dysplazja nerek jest chorobą wrodzoną, a jej etiologia nie jest jeszcze do końca poznana. Polega ona na nieprawidłowej budowie nerek – wadliwe połączenie nefronów z drogami wyprowadzającymi, nieprawidłowe wykształcenie kłębuszków czy nefronów. Dysplazja może przyjmować różny obraz w USG, ale bez względu na to jaki on będzie nerki młodych zwierząt mają cechy przewlekłej choroby nerek. I tak jak w PChN, tak i w przypadku dysplazji zdarzają się zaostrzenia choroby.

 

U Bejliego od razu wdrożono intensywne leczenie — konieczna była transfuzja i hospitalizacja. Stan psa zaczął się poprawiać. Niestety, pojawił się kolejny problem, którym była bardzo silna biegunka oraz całkowity brak apetytu. Pies był bardzo słaby, w trakcie niemal 2 tygodniowej hospitalizacji musiał być dokarmiany strzykawką i dostawać szereg leków. Jednak Bejli się nie poddawał i z dnia na dzień wracały mu siły i radość. Niedługo po tym mógł już wrócić do swoich codziennych psich spraw.
Obecnie Bejli w dalszym ciągu jest stałym bywalcem w SpecVecie, zawsze merdając ogonkiem i witając się ze wszystkimi poprawia humor każdemu kogo spotyka. Częste kontrole krwi pomagają zmodyfikować leczenie, gdy tylko pojawia się taka potrzeba. Ogromnie ważna jest w tym momencie odpowiednia dieta, która pozwala na utrzymanie parametrów nerkowych na niskim poziome.


Trzeba pamiętać, że nerki zwierząt z dysplazją nigdy nie będą zdrowe. Jednak podjęcie odpowiedniego leczenia pozwala im na życie w komforcie i jedynie w okresach zaostrzenia choroby pacjenci wymagają wzmożonej opieki lekarskiej.