Krysia | dziesięcioletnia kotka rasy europejskiej | wodonercze — nefrektomia
U Krysi podczas kontrolnego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej wykryto jednostronne wodonercze. Przyczyna tego stanu nie była znana. Kotka została przyniesiona do przychodni SpecVet na konsultację kwalifikującą kotkę do zabiegu nefrektomii (zabieg usunięcia nerki).
Pod terminem wodonercze kryje się poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego (UKM) nerki w następstwie utrudnionego odpływu moczu.
Do jednostronnego wodonercza dochodzi w wyniku niedrożności moczowodu. Mocz nie mając ujścia do pęcherza moczowego gromadzi się na terenie nerki i w moczowodzie powyżej miejsca niedrożności. Dochodzi do poszerzenia miedniczki nerkowej oraz części moczowodu (tzw. wodniak moczowodu). Miąższ nerki ograniczony jest od zewnątrz torebką nerki, która w wyniku rozciągnięcia może wywoływać ból. W wyniku ucisku wywołanego zgromadzonym w miedniczce nerkowej moczem, kłębuszki i kanaliki nerkowe ulegają stopniowemu uszkodzeniu i zanikowi. Z czasem pozostaje jedynie torebka nerkowa wypełniona płynem, mogąca przybierać dość duże rozmiary. W tym samym czasie druga nerka przejmuje całą pracę i dochodzi do kompensacyjnego powiększenia jej rozmiarów. Jeśli czynność drugiej nerki jest prawidłowa, jednostronna niedrożność moczowodu może mieć przebieg bezobjawowy.
Niedrożność moczowodu może być wrodzona lub nabyta.
Przyczyny wrodzone mogą towarzyszyć przemieszczonemu moczowodowi. Są to m.in. zwężenie, zarośnięcie, skręt lub przepuklina moczowodu.
Przyczyny nabyte to np.:
- kamienie moczowe,
- nowotwory,
- urazy,
- skrzepy krwi,
- stany zapalne,
- jatrogenna niedrożność moczowodu, np. przypadkowe jego podwiązanie podczas zabiegu na terenie jamy brzusznej.
***
Podczas badania USG Krysi prześledzono cały przebieg moczowodu. Nie udało się zdiagnozować przyczyny jego niedrożności. W miejscu prawej nerki znajdował się twór wskazujący na skrajne wodonercze. Obraz lewej nerki ukazywał prawidłową strukturę narządu. Jedynie delikatne zatarcie granicy korowo-rdzeniowej mogło sugerować początkowe stadium przewlekłej choroby nerek.
Podczas zabiegu nefrektomii wyszła na jaw przyczyna powstania wodonercza i wodniaka moczowodu u Krysi. U pacjentki doszło do przypadkowego podwiązania prawego moczowodu podczas zabiegu kastracji. Na moczowodzie znajdowały się jeszcze fragmenty nici. Fizjologicznie moczowód u kota ma średnicę około 1 mm. Zdarza się, że tak cienka struktura zostanie podwiązana przez chirurga wraz z naczyniami krwionośnymi. Jest to rzadkie powikłanie zabiegu kastracji.
Minął już prawie rok od zabiegu Krysi. Jedna nerka doskonale daje sobie radę z pełnieniem wszystkich niezbędnych funkcji. Kotka czuje się bardzo dobrze i jest pod stałą opieką naszej przychodni.