Fela | trzyletnia suczka rasy wyżeł włoski krótkowłosy | ostre uszkodzenie nerek
Fela trafiła do przychodni na konsultację w lutym 2016 roku. Z wywiadu wynikało, że 3 tygodnie wcześniej przeprowadzono u niej kastrację. Kilka dni po zabiegu jej stan się pogorszył. W badaniu biochemicznym krwi była znaczna azotemia: kreatynina — 6,8 mg/dl, mocznik — 356 mg/dl. U psa podejrzewano niedoczynność kory nadnerczy, jednak leczenie w tym kierunku nie przyniosło poprawy. Suka całkowicie straciła łaknienie i wymiotowała, w wyniku czego bardzo schudła. Fela na pierwszej wizycie w przychodni SpecVet ważyła zaledwie 17,7 kg. Brak łaknienia jest jednym z najczęściej występujących problemów w przebiegu choroby nerek, będącym utrapieniem zarówno dla opiekuna jak i lekarza weterynarii.
W badaniu ultrasonograficznym obraz nerek Feli wyglądał prawidłowo. Wszystko wskazywało zatem na ostre uszkodzenie nerek w związku z wykonywanym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym. Zdarza się bowiem, że podczas zabiegu, leki zastosowane do premedykacji oraz znieczulenia powodują obniżenie ciśnienia krwi. Aby zachować prawidłową perfuzję nerek konieczne jest utrzymanie skurczowego ciśnienia krwi powyżej 60 mm Hg. Czasami, pomimo odpowiedniej opieki anestezjologicznej podczas zabiegu, może wystąpić obniżenie ciśnienia krwi poniżej tej wartości. Powoduje to chwilowe niedokrwienie nerek oraz ich uszkodzenie w wyniku zaburzonego przepływu krwi przez ten narząd.
Zmiany w nerkach, z powodu ostrego uszkodzenia mogą mieć charakter odwracalny. Nerki regenerują się i wracają z czasem do pełnej sprawności u ok. 20% pacjentów. W podobnym odsetku funkcja nerek pozostaje przywrócona w stopniu ograniczonym i rozwija się przewlekła choroba nerek, która może postępować latami, w różnym stopniu zaostrzenia (u ok. 24% pacjentów). Niestety, aż w 56% ostre uszkodzenie nerek kończy się śmiercią zwierzęcia, z czego w ok. 34% w wyniku eutanazji. Podsumowując, śmiertelność podczas ostrego uszkodzenia nerek jest bardzo wysoka.
Fela należała do tej grupy pacjentów, którzy wrócili do pełni zdrowia. Po kilku dniach specjalistycznej terapii zaczęła czuć się coraz lepiej. Wrócił jej apetyt i powoli zaczęła przybierać na wadze. Wartości wskaźników nerkowych powoli obniżały się, by po 5 miesiącach leczenia wspomaganego specjalistyczną dietą mogły wrócić do wartości prawidłowych. Obecnie Fela czuje się bardzo dobrze i mamy nadzieję, że tak już pozostanie :).