Eliot | czteroletni kocur rasy rosyjskiej niebieskiej | ostre uszkodzenie nerek
Dzisiaj opiszemy przypadek czteroletniego, kastrowanego kocura rasy rosyjskiej niebieskiej, który trafił do naszej kliniki, gdy jego stan z nieznanych przyczyn zaczął gwałtownie się pogarszać. Analiza badania krwi wykazała wzrost parametrów nerkowych wysoko ponad zakresy referencyjne, a badanie USG jamy brzusznej sugerowało obecność złogów o nieznanej etiologii w nerkach i moczowodach. Zastosowana terapia nie przynosiła rezultatów, stan kliniczny kota nie ulegał poprawie, a w dodatku pacjent wszedł w fazę bezmoczu (nastąpiło zatrzymanie produkcji moczu przez nerki). Szybka reakcja lekarzy weterynarii i intensywne leczenie preparatami pobudzającymi diurezę, przywróciły funkcję nerek i uratowały pacjentowi życie.
Po względnym ustabilizowaniu pacjenta podjęta została decyzja o przeprowadzeniu zabiegu laparotomii zwiadowczej. Laparotomia miała umożliwić zlokalizowanie i ewentualne usunięcie zalegającego w moczowodzie złogu. Niestety, nie udało się odnaleźć żadnych mechanicznych przeszkód w moczowodzie, uniemożliwiających odpływ moczu z nerek. Przyczyna stanu Elliota nadal pozostawała zagadką.
Konsultacja nefrologiczna i kolejne badanie USG nasunęły podejrzenie, że przyczyną ostrej niewydolności nerek u Elliota może być infekcja bakteryjna.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek najczęściej jest konsekwencją nieleczonej infekcji bakteryjnej pęcherza moczowego. Proces zapalny rozszerza się drogą wstępującą, obejmując moczowód, następnie miedniczkę nerkową i miąższ nerki, doprowadzając w konsekwencji do azotemii (wzrostu parametrów nerkowych). W badaniu ultrasonograficznym obraz może łudząco przypominać przypadki kamicy nerkowej, ze względu na poszerzenie miedniczek nerkowych i niejednokrotnie moczowodów. Zlecono badanie bakteriologiczne moczu i rozpoczęto kurację antybiotykiem o szerokim spektrum działania.
Wynik posiewu moczu był ujemny ze względu na zastosowaną terapię, która skutecznie zahamowała wzrost bakterii.
Stan Elliota zaczął ulegać poprawie. Antybiotykoterapia, dieta i podawanie płynów zdały egzamin i parametry nerkowe we krwi kota zaczęły zbliżać się do normy. Kiedy pacjent odzyskał siły, możliwe było bezpieczne wykonanie zabiegu stomatologicznego.
Na chwilę obecną Elliot czuje się bardzo dobrze. Jednakże najprawdopodobniej w jego przypadku parametry nerkowe już zawsze będą podwyższone. Infekcja była na tyle silna, że miąższ nerki uległ przebudowie, a Elliot dołączył do grona pacjentów nefrologicznych, chorujących przewlekle. Na szczęście troskliwa opieka zarówno właścicieli jak i lekarzy weterynarii, odpowiednia dieta i regularne kontrole dają kotu dużą szansę na jeszcze długą radość życia w komforcie.