Jak przygotować się do wizyty internistycznej?
Każda wizyta w naszej przychodni umawiana jest na konkretną godzinę. Jeżeli zwierzak odwiedza nas pierwszy raz, prosimy o przybycie 10 minut wcześniej w celu założenia kartoteki. Na wizytę należy przynieść książeczkę zdrowia, historię leczenia (jeżeli zwierzak taką posiada) oraz wyniki badań. Pupil powinien być min. 8 godzin na czczo (bez jedzenia, ale może pić wodę) – umożliwi to pobranie krwi. W wywiadzie padną pytania m.in. o żywienie (jaka karma i w jakiej ilości), czy zwierzę często pije, jak często oddaje mocz i kał, czy występują wymioty, kiedy była ostatnia cieczka. Jeżeli na wizytę ze zwierzakiem przychodzi ktoś inny niż właściciel, powinien on znać odpowiedzi na te pytania.
Jak przygotować się do wizyty nefrologicznej/urologicznej?
Czy możliwe jest skonsultowanie wyników badań na odległość, bez wizyty (telefonicznie lub e‑mailowo) lub bez obecności zwierzaka?
Ze względu na ryzyko postawienia błędnej diagnozy żaden z naszych lekarzy nie podejmuje się przeprowadzenia konsultacji na odległość. Dopiero pełne badanie kliniczne, którego uzupełnieniem są aktualne wyniki krwi i moczu, daje pełny obraz problemu i umożliwia dobranie właściwego leczenia. Dopiero po postawieniu diagnozy, monitoring leczenia może być konsultowany drogą elektroniczną z lekarzem prowadzącym. Należy jednak pamiętać, żeby przyprowadzać zwierzę na kontrole tak często jak zalecił lekarz, a także w każdych przypadkach gorszego samopoczucia.
Czy Twój Pupil potrzebuje konsultacji dietetycznej?
- Czy uważasz, że Twój pies/kot jest za gruby/zbyt chudy?
- Czy nie chce jeść podawanej mu karmy?
- Czy zjada wszystko, co napotka na drodze?
- Masz wątpliwości czy podawana karma jest odpowiednia do wieku/aktywności/stanu zdrowia?
- Czy stan zdrowia Twojego Pupila wymaga, oprócz leczenia, wprowadzenia indywidualnie dobranej diety?
- Czy zastanawiasz się jak karmić zwierzaka, którego masz w planach przygarnąć/kupić?
Jeżeli na choć jedno pytanie odpowiedziałeś tak, powinieneś umówić wizytę u dietetyka. Konsultacja ta może odbyć się bez zwierzaka, ale zalecamy jego obecność. Dietetyk dokona wtedy BCS (ang. body condi<on score), czyli oceny kondycji ciała zwierzaka. Może zdarzyć się, że właściciel błędnie ocenia sylwetkę swojego Pupila. Konieczne jest posiadanie aktualnych badań krwi, które można też wykonać w przychodni przed wizytą (prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny).
Jak często zwierzę powinno być badane przez lekarza?
Jeżeli stan zdrowia Twojego Pupila nie budzi Twoich zastrzeżeń, powinniście odwiedzać lekarza raz w roku. Na corocznej wizycie kontrolnej wykonane zostaną badania krwi, moczu oraz przeglądowe USG. Ustalona zostanie profilaktyka w formie szczepień, odrobaczania, zabezpieczenia przeciw ektopasożytom (np. pchły, kleszcze). Jeżeli pacjent jest geriatryczny (koty po 12 r.ż., psy małe po 10 r.ż., średnie po 8 r.ż., rasy duże po 6 r.ż.) wizyty powinny odbywać się co 6 miesięcy. Jeżeli zwierzę jest chore, prosimy o stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego i odbywanie wizyt kontrolnych w czasie przez niego wyznaczonym.
Czy można zrobić badania krwi na miejscu w przychodni?
Tak, posiadamy zaawansowaną diagnostykę laboratoryjną. Wynik większości badań jest już w 15 minut.
Jak przygotować zwierzę do zabiegu?
Przygotowanie zwierzaka do zabiegu w znieczuleniu ogólnym zawsze
jest ustalane indywidualnie w zależności od stanu zdrowia pacjenta i rodzaju wykonywanego zabiegu. Szczegółowych wskazówek udziela lekarz kierujący na zabieg w porozumieniu z anestezjologiem. U naszych pacjentów obligatoryjne jest wykonanie badania krwi (morfologicznego i biochemicznego). Wskazane jest również badanie echokardiograficzne serca. W dniu zabiegu przygotowanie obejmuje przede wszystkim głodówkę (z reguły) — min. 8 godzin na czczo oraz 3–4 godziny bez pobierania wody. Pacjenci, którzy są w trakcie terapii lub wymagają dodatkowego leczenia, przed procedurą chirurgiczną otrzymują bardziej szczegółowe wskazówki, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko zabiegu.
Jak przygotować się do badania USG?
Ważne jest, aby zwierzak był minimum 8 godzin na czczo. Jeśli badanie USG zostało zlecone w celu zbadania prostaty lub pęcherza moczowego, powinniśmy powstrzymać nasze zwierzę przed oddawaniem moczu.