Harry | dwuletni pies rasy gryfonik belgijski | jednostronne wnętrostwo
Harry trafił do przychodni SpecVet w lipcu 2016 roku. Miał wtedy 1,5 roku. Podczas badania klinicznego okazało się, że pies jest jednostronnym wnętrem – w jego mosznie znajdowało się tylko jedno jądro.
Wnętrostwo stwierdza się, gdy po ukończeniu drugiego miesiąca życia w mosznie brak jest jednego lub obu jąder. Jednostronne wnętrostwo obserwuje się znacznie częściej niż obustronne. Na ogół niezstąpione jądra znajdują się na terenie jamy brzusznej lub w tkance podskórnej okolicy pachwinowej. Bardzo rzadko zdarza się wrodzony brak jądra.
Wnętrostwo jest wadą dziedziczną, dlatego zwierzęta obarczone tym zaburzeniem powinny być wykluczone z rozrodu i wykastrowane. Wskazane jest usunięcie obu jąder.
Jądro lub jądra, które nie zstąpiły do moszny i których nie jesteśmy w stanie znaleźć palpacyjnie, należy zlokalizować za pomocą badania ultrasonograficznego lub poprzez wykonanie laparotomii zwiadowczej. Badanie USG jest w tym przypadku rozwiązaniem bezpieczniejszym i preferowanym przez chirurgów. Dzięki temu, wykonując zabieg kastracji, wiedzą od razu, gdzie szukać „zagubionego” jądra. Ogranicza to długość cięcia chirurgicznego oraz znacznie skraca czas zabiegu i tym samym przebywanie pacjenta w znieczuleniu ogólnym.
Za pomocą wnikliwego badania USG możliwe jest również zdiagnozowanie wrodzonego braku jednego lub obu jąder. Jest to zaburzenie bardzo rzadkie, natomiast wykrycie go podczas badania zapobiega narażeniu zwierzęcia na niepotrzebny
zabieg laparotomii zwiadowczej.
Jądra, które nie zstąpiły do moszny, na ogół są małe, o miękkiej konsystencji. Ze względu na przebywanie w środowisku o wyższej temperaturze niż powinny być, są one predysponowane do nowotworzenia (temperatura w mosznie jest o kilka stopni niższa, niż w jamie brzusznej). Jest to kolejny argument przemawiający za definitywną kastracją wnętrów.
U Harrego nie udało się zlokalizować drugiego jądra podczas badania palpacyjnego okolicy kanału pachwinowego. W związku z tym wykonano badanie USG u specjalisty z zakresu diagnostyki obrazowej, który zlokalizował jądro na terenie jamy brzusznej. Pies obecnie jest po zabiegu kastracji i hasając w kołnierzu z niecierpliwością oczekuje na zdjęcie szwów 🙂